Suverän på alla sätt. Enda kruxet, och det har inte med filmen att göra, är att PowerDVD9 är så uselt om man vill ha fullhöjd på plasman :-( Tips?
Historisk, saknar den som BluRay.
Lite lång och inte riktig lika ball som boken.
Passar mig och min nybörjarnivå utmärkt. Autofocusen kan tveka ibland, bara att ta omtag.
Update! Fick den utbytt till slut, det visade sig att micen var dålig/trasig...dessvärre han jag åka på sommarens alla bilresor innan jag fick en ny. *************** Köpte denna på Elgiganten för 2490kr och det är min första GPS. Men jag undrar om det inte skulle ha känts bättre med en billigare. Åker tyst bil och handsfreen är usel, röstinmatningen funkar uselt, att få kartinstruktionerna genom fm-sändaren går ENBART om man spelar musik i GPSén samtidigt(?). Har kartgaranti och senaste mapshare installerat och tog den på en testtur, McDonalds som ligger nära mig nådde jag genom en rejäl omväg. 2-filig motorväg som stått färdig i över ett år visar inte rätt hastighet på nästan 3 mil. Ut till stugan skall vi hålla till vänster på en 50 år gammal väg, stugadressen finns inte heller men en gatuadress 500 meter bort. Detta var ändå bara på testturen, och är detta normalt för en GPS så skulle jag ju såklart ha klarat mig med en simplare variant. + Filassistansen är lysande + MP3-filerna på minneskortet över till radion funkar kalas. - Vill du göra flera val i menyerna måste du alltid börja om efter varje val...hoppar ut till kartvyn hela tiden. Inga bakåt-knappar.
Oerhört bra! Bilade genom Norrköping och såg denna på Maxis...var bara tvungen att köpa:-)
Uppdatering igen, garantiåtgärd...det byttes nånn modul i tv´n och än så länge är den tyst å fin och just nu är jag mycket nöjd med den. Uppdatering! Efter en dryg timmes tittande börjar ljudet brusa och klippa oavsett om man kör scart, hdmi, antenn eller component. Jag måste dra ur strömmen för att få bra ljud igen. Riktigt irriterande att det skall vara så svårt att köpa nått så simpelt som en sovrums-tv. Återköp eller garanti får det bli :-( Köpte denna i ren frustration som en kompromiss då jag redan åkt tillbaka med 2 st 22":re. En Philips ur 3-serien som brusade för högt och en vit Samsung 4-serie som blödde backlight och brummade nått bedrövligt. Dock blev jag possitivt överaskad, den levererar gott i HD-material genom en Popcorn Hour och absolut ok ur en digitalbox. Lägsta volymen är riktigt låg vilket var ett krav och den blödde inte i närheten av vad den vita Samsungen gjorde. Klart att ljud och bild kan vara bättre men då kostar det mer. Jag blev överaskad av denna.
Snygg apparat med finish, men välldigt mycket backlightbleeding på mitt ex. Sedan var "tomgångsljudet" bedrövligt beroende på ljus och kontrast !? Ett irriterande brummande ljud som inte fungerar när man skall ha den som sovrumstv. Åkte tillbaka med mitt ex men såg i en annan butik denna med betydligt mindre backlightbleed (jo, jag vet att det går att justera. Köpte en annan tv istället.
Ica Maxis kränger dessa för 2990 vilket jag tycker passar som pris. Ett irriterande grundbrus hörs konstant, lite tinnitus typ. Som sovrums-tv kan det irritera när man lyssnar på låg volym. Och vad jag än kopplar in för enheter så skrapar ljudet i någon halvminut till den "lär" sig. Hygglig bild på högupplösta källor och material. Skulle inte köpa denna för 4000 så 3000 är mer rätt.
Vilket mög! Var beredd på att ha orginalfjärrarna tillgängliga. Efter x antal timmar så kan den fortfarande inte stänga av och slå på alla mina enheter, och de fjärren trots allt klarar av höjer och sänker ljudnivåer i steg om 4-5 nivåer, ställbart, jag vet. Men innan du fått till alla settings så har du garanterat bytt ut nånn enhet å det är bara att börja om. Värst av allt är att den inte kan stänga av tv´n....en Panasonic px70. Supportens svar är att ta hårdkoden och försöka tajma den på milisekunden manuellt i konfig. Om man nu gör en universalfjärr så varför inte ta in alla värden från de de påstår sig kunna styra. Jag styr fortfarande en plasma, dekoder, htpc och surround bättre med rusta-fjärren för 79 spänn. Jag har inte gett upp än men nära på. Jag återkommer.