Prisjakt

nipe

Medlem sen 2007-08-21
106
Bidrag
36
Hjälpsamröster
WD My Passport Essential 3.0 500GB
Full Star 1
4.1
(14)
n
nipe
106 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Half Star 4Empty Star 5
Redigerades 12 år sedan

Väldigt liten, smidig, lätt, tyst och hyfsad byggkvalitet. Kanske inte världens snabbaste (har bara USB2 i datorn) men fullt tillräckligt om man inte har bråttom iväg. Var väldigt nöjd med den tills den gick sönder idag, med 2 veckor kvar på garantin. Men tror inte det är värt besväret och fraktkostnaden att få den fixad/utbytt. Blir nog att köpa en ny större istället.

Whirlpool MAX 28/AW (Vit)
Full Star 1
4.7
(3)
n
nipe
106 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
Redigerades 13 år sedan

Den ser trevlig ut och gör vad den ska. Har relativt små yttermått i förhållande till hur rymlig den är. Den rundade baksidan bidrar till detta och gör att den är lättplacerad på små utrymmen gärna i ett hörn. Den rundade insidan gör den lättare att torka rent än en med hörn. Den har en extrafunktioner som grill m.m. men vem orkar släpa fram tillbehören som ska användas för de funktionerna? Det är som med stavmixern som har vispar iskrossar o gud vet allt, den blir ändå bara använd som stavmixer. :)

Philips AJ3121
Full Star 1
3
(3)
n
nipe
106 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Half Star 4Empty Star 5
Redigerades 13 år sedan

Håller inte riktigt med föregående omdöme. Det är såklart ingen hi-fi produkt men jag tycker inte ljudet är så dåligt. Kanske om man drar upp volymen rejält men det brukar nog inte de flesta göra med en klockradio. Jag tycker man får vad man betalar för. En helt ok produkt med helt ok design för priset. Jag tycker dessutom i motsats till crouz att det är just de vita sidorna som gör den lite snygg. :)

Philips HQ8270
Full Star 1
4
(1)
n
nipe
106 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
Redigerades 13 år sedan

Gör det den ska och gör det helt ok. Man kan alltid önska sig att den ska raka perfekt på ett svep vilket den alltså inte gör så därför inte full pott. + Bra form, lätt att hålla stadigt. + Lätt att rengöra under vattenkranen (har faktiskt aldrig använt rengöringsstationen) + Laddar snabbt och batteriet varar länge. - Trimmern har en vinkel som gör att den lätt viker sig om man inte för apparaten i exakt rätt vinkel. - Skärbladen är svindyra att köpa lösa, så det är lika bra att köpa en ny apparat när de blir slitna. Känns varken ekonomiskt eller miljövänligt. Återstår att se hur länge de håller dock.

D-Link Boxee Box DSM-380
Full Star 1
4.1
(263)
n
nipe
106 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 13 år sedan

Funkar utmärkt till att streama film från nätverket vilket var det primära syftet för min del. Allt annat med appar och Internettjänster tycker jag mest är klumpigt och översållat med skräp varav en del inte ens funkar i Sverige. Den failar lite på samma sätt som Spotify och alla andra liknande försök till nättjänster, på inkompetenta GUI utvecklare som inte klarar lösa hur man organiserar saker på ett personligt smidigt sätt. Fjärrkontrollen är helt ok. Smart utformad, bra respons och praktiskt med radio istället för IR så man inte behöver rikta den eller ens ha boxen framme synlig. Den gör som sagt vad jag vill men jag misstänker att det finns andra produkter som skulle löst det lika bra till en mindre peng, där jag sluppit betala för allt lull-lull som jag inte tycker är värda att använda ändå.

Electrolux UltraSilencer ZUS 3960
Full Star 1
4.6
(7)
n
nipe
106 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
Redigerades 13 år sedan

Instämmer i allt positivt andra har skrivit. Det enda negativa jag kommer på är att munstycket känns lite onödigt klumpigt samt att röret är av en egen oval standard så det är nog svårt att hitta andrs smidigare ersättningsmunstycken som passar på det.

HTC Desire 512MB RAM
Full Star 1
4.5
(352)
n
nipe
106 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
Redigerades 15 år sedan

Har haft den sedan den kom så jag har nog hunnit upptäcka det mesta och är extremt nöjd med den. Den har så många bra egenskaper att jag inte orkar nämna alla, men jag kan lova att de lätt överväger nackdelarna jag nämner här. - Batteritiden duger men kunde gärna fått vara lite bättre speciellt då man fördriver tågresor med spel och multimedia. Batteritricket 2 steg nedan gjorde ingen skillnad för mig men om man finlirar lite med inställningar för autosync, ljusstyrka, wifi, gps osv kan man förbättra den ganska mycket. - Internminnet tillgängligt för att installera apps är alldeles för litet. Sedan Android 2.2 kom kan allt fler apps placeras på minneskortet istället men det är ändå fortfarande ett litet problem. - "Stora" högtalaren på baksidan har för låg volym och låter allmänt tråkigt. Den "lilla" som man lyssnar i när man har luren vid örat samt hörlurar låter däremot riktigt bra. - Den har inte multitouch. Den har har bara dualtouch, den kan alltså registrera endast 2 tryckpunkter samtidigt på skärmen. Detta duger bra i de flesta nyttoprogram men kan vara väldigt begränsande för spel. + Android OS är bara så grymt! Nu kan det ju hända mycket innan jag köper min nästa telefon men i nuläget kan jag absolut inte tänka mig någon annan plattform. Nu kommer det ju ständigt kraftfullare modeller så ett köp av Desire idag kanske inte är aktuellt. Men köper du något som är en vidareutveckling av Desire så lär du inte bli besviken!

Kabelgiganten
n
nipe
106 omdömen
UtmärktRedigerades 15 år sedan

Brett sortiment, helt ok priser och blixtsnabb leverans! Frakten är inräknad i priserna vilket är bra om man bara ska beställa någon enstaka vara, men kan bli ofördelaktigt om man beställer många.