(34)
Usel kundservice. Gardinerna inkluderade fållfix utan instruktioner för fixering och när det inte fungerade att fålla upp med det som var inkluderade så förslog de att jag ska köpa nytt själv. Ingen kompensation och ingen vilja att lösa problemet. Kommer aldrig mer att handla där.
Snabb leverans men dålig kvalitet på de snedklippta gardinerna. Kommer aldrig att handla där mer.
Fri frakt fungerade inte men de vägrar kompensera. Fri frakt över 600 står det. La till en extra vara för att komma upp i 600. Men när jag kommit upp i över 600kr så hade alla alternativ en fraktkostnad. Jag tog bort varorna och la till dom igen två gånger. Samma sak händer ändå. Läste allt om frakt och när man får fri frakt. Inga konstigheter där men det fungerade helt enkelt inte. Eftersom det redan var sent och jag främst av allt vill ha grejerna så tog jag bort extraprylen för 69kr och la beställningen. Hade ingen lust att vänta med ordern i flera dagar för att invänta svar och reda ut det. Jag tänkte att de löser säkert detta i efterhand när jag berättar vad som skett och ger mig lite kompensation för fraktkostnaden och strulet. Det är ju ingen stor grej.. Enda anledningen att jag tog bort prylen var ju för att frifrakt inte fungerade. Det gjorde de inte! Först skyllde de på att jag inte uppgivit ett telefonnummer i ordern och att det var därför det blivit fraktkostnad (Det står inget om man måste uppge telefonnummer på sidan för att få fri frakt). Sen påstår de att även med extravaran så hade jag inte kommit upp till 600. Trots att systemet tydligt visade att jag var över 600 när jag var i kassan. Vi var två som satt med detta och jag gjorde om detta två gånger, det är ingen tvekan om att varukorgen visat ett annat belopp än det som sedan drogs. De vägrar kompensera och menar att deras system inte skulle kunna klara av att de betalar tillbaka pengar på en vara på det sättet. Pengarna är inte det viktiga men när det står fri frakt över 600 och det inte går att få till hur man än gör så är det irriterande när de inte kan lösa detta och ta ansvar för sin uråldriga hemsida!
Billigt pris och snabb leverans. Pluspoäng för bra kundtjänst och underbar hemsida.
Första och sista gången jag handlar där. Blev sjuk och kunde inte hämta ut paketet i tid. Det returnerades men jag fick ändå betala 300 kr. Det jag hade köpt kostade 325. Så vidrigt, aldrig varit med om maken. Fy, fy, fy!
Varorna stämmer inte överens med bilderna på deras hemsida, aldrig mer Sovtex!
Varning! Otroligt dåligt kundbemötande. Skickar direkt till Kronofogden- utan att ha gett nån betalningspåminnelse. Fruktansvärt! Trots att man tar kontakt och försöker lösa det. Nejdå - går inte med Sovtex. Ibland strular det med överföringar osv. Man ska få bet.påminnelse först. Det skedde ej i mitt fall. Och de lyssnar ej.
Handlade vid två olika tillfällen tätt inpå varabdra. Betalade båda fakturorna. Vips 4 v senare, kommer ett krav från KRONOFOGDMYNDIGHETEN!?
Varning! OBS! Erinran Avgifter! Dessa ord används i kommunikationen med sovtex kunder. På exakt 10 dygn efter order mejlas en ERINRAN om avgift på fakturan ut. Det är bara början på det oprofessionella bemötandet. Personen som hanterar denna taffligt kommunicera indrivning har ingen social kompetens. Saknar totalt förmågan att kommunicera på ett normalhövligt sätt som är brukligt i denna textgenré. Vi har förståelse för att det måste kännas meningslöst att driva en verksamhet där vaxdukar och annat småtjafs säljs. Vi förstår också att nivån på personen som sköter indrivningen är '.not so' much' om man säger så ;) men här får man associationen till en person med NPF från Nordkorea. Helt omedveten om att de flesta kunderna är pålästa och medvetna och förväntar sig någon slag miniminivå av social hyffs. Förutom detta var produkten undermålig. Orkar inte ta upp detta med sovtex då jag ser i olika omdömmen på olika sajter att jag troligen kommer att förlora på det (de bluffar till sig pengar). Detta var den sämsta kundupplevelse jag gjort. Grämer mig att jag inte googlade sovtex innan jag gav mig in i detta. En annan varnigssignal som borde fått mig att hejda mig - är deras hemska hemsida med layout från 1980-talet. Tar mig därför tid med att skriva ihop ett omdöme o c h en varning! Handla inte här!
En gång! Och aldrig mer beställer jag därifrån... Blev skickad till Kronofogden trots att jag betalat!
Butiken finns i Sverige. Priserna visas i SEK på butikens sida.
Fullständigt firmanamn: Sovtex AB
Organisationsnr: 556810-8301
Information hos allabolag.se