Prisjakt

promaster

Medlem sen 2005-04-24
270
Bidrag
144
Hjälpsamröster
Philips Hue White and Color Ambiance Starter Kit E27 10W 3-pack (Dimbar)
Full Star 1
4.2
(26)
p
promaster
270 omdömen
Full Star 1Full Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 7 år sedan

Dyra lampor, samt att den inte kommer ihåg "last state" efter man brutit stömen på lamporna är vad som drar ner Philips betyg. Hoppas de kan åtgärda detta, nu lägger jag detta på hyllan så länge.

Philips Hue White Starter Kit 800lm 2700K E27 9,5W 2-pack (Dimbar)
Full Star 1
3.7
(6)
p
promaster
270 omdömen
Full Star 1Full Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 7 år sedan

Dyra lampor, samt att den inte kommer ihåg "last state" är vad som drar ner Philips betyg. Hoppas de kan åtgärda detta, nu lägger jag detta på hyllan så länge.

Broadlink RM PRO-E
Full Star 1
4.4
(7)
1 299 kr
p
promaster
270 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Full Star 5
Redigerades 7 år sedan

Grymt smidig IR och RF gateway, har stöd för min Nexa brytare, och alla min fjärrkontroller till IPTV, Slutsteg och TV, kan även få den att öppna och stänga garageporten den har mycker bra räckvidd på RF. Appen är väll inte den snyggaste i design men fullt duglig i funktion, köpt min på Aliexpress med ett kitt som innehåller den lilla extra IR sändaren. Alla kopplar upp sig via ditt WIFI utan problem. drivs med vanlig USB, ingår en adapter till den stora gatewayen. 428 SEK betalade jag med frakt, för RM2 finns nu en nyare version RM3. https://www.aliexpress.com/item/Original-Broadlink-RM2-RM-Pro-smart-home-Automation-Universal-Intelligent-remote-controller-WIFI-IR-RF-switch/32462686673.html

D-Link DCS-8000LH
Full Star 1
2.8
(12)
p
promaster
270 omdömen
Half Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 7 år sedan

Har tidigare haft flertalet D-Link kameror som fungarat hyfsat bra, och har bra med funktioner, men denna är en usel kamera, går inte att konfigurera via en webbläsare bara via appen, går inte att sätta fast ip adress, står att den har stöd för RTP/RTSP/RTCP men inte hur, port 80,443,554 är öppna men surtar man in på port 80/443 får man bara "please enter correct url." Hittat dessa länkar på nätet i olika forum, men får bara igång dem i VLC. http://x.x.x.x/image/jpeg.cgi ger en stillbild i 640x380 http://x.x.x.x/video/mpegts.cgi ger en fullgod video med ljud i VLC http://x.x.x.x/video/flv.cgi ger en fullgod video med ljud i VLC https://owlr.uservoice.com/forums/245994-general/suggestions/32385604-possible-to-support-d-link-dcs-8000lh http://x.x.x.x:80/av2/ACVS-H264.cgi?profileid=1 http://x.x.x.x:80/video/ACVS-H264.cgi?profileid=1 video/ACVS-H264 http://x.x.x.x:80/audio/ACAS.cgi http://x.x.x.x:80/av2/ACAS-ULAW.cgi http://veerman.ca/other/dlink/

Honor 9 Dual SIM 4GB RAM 64GB
Full Star 1
3.9
(18)
p
promaster
270 omdömen
Full Star 1Full Star 2Half Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 7 år sedan

Skaffat denna då min Nexus 6P skall in på service, första som jag undrade över var och det skulle störa mig med finger sensorn fram, men börjar gilla den, den är super känslig och snabb som attan, gillar även att den har microSD plats. känns gedigen i bygg kvalitén och ligger bra i handen, dock är den sjukt hal måste skaffa någon typ av case annars är den inte hel om en vecka. Det som stör mig var också att den verkar inte synka alla min Google saker som tidigare telefoner gjort med skrivbord appar och wifi lösen. Stör mig lite på att skärmen bara klarar fyra ikoner i bredd mot fem på 6P. uppdate: efter senaste uppdateringen kameran blir super seg och nästan omöjlig att använda, i övrigt som vanligt !

Netatmo Smart Home Weather Station
Full Star 1
3.3
(40)
1 599 kr
p
promaster
270 omdömen
Full Star 1Full Star 2Full Star 3Full Star 4Empty Star 5
Redigerades 7 år sedan

Trevlig och snygg produkt, köpte den mest för att se CO2 i lite olika rum, app och hemsida håller hög status, vet att vissa haft problem med batteri så återstår och se hur mina håller. Köpte även till en extra inomhus enhet. Hade lite strul att koppla en den extra inmuhus enheten, men provade app på annan telefon då gick det bra. Räckvidden är inte super bra men min regnmätare har 20% signal styrka på ca 7-8m. Finns ett erbjudande på Clas Ohlson där man får regnmäteren på köpet värde 699 fram till 2017-12-25.

NetOnNet
Utmärkt
(500+)
p
promaster
270 omdömen
UtmärktRedigerades 7 år sedan

snabba leveranser.

Elgiganten
Utmärkt
(500+)
p
promaster
270 omdömen
UselRedigerades 7 år sedan

De väljer att inte godkänna nagativa recentioner på produkter på sin hemsida !

Telldus TellStick ZNet Lite V2
Full Star 1
3.2
(54)
p
promaster
270 omdömen
Half Star 1Empty Star 2Empty Star 3Empty Star 4Empty Star 5
Redigerades 7 år sedan

Troligen omöjligt att hitta en mer buggig produkt på markanden, får ibland lägga till och ta bort sensorer 10-15ggr innan de dyker upp korrekt. iband går de inte att ta bort utan då är det bara att dölja dem (inte en snygg lösning) och köra om registrering igen. Har provat med fem olika z-wave sensorer, om en sensor kan rapportera flera värden ju troligare att den inte når 100% vid registering. Så enkla vägg brytare och magnetsensorer går oftast bra. Lägg era pengar på någon annan produkt.

Teknikdelar
Utmärkt
(500+)
p
promaster
270 omdömen
UtmärktRedigerades 8 år sedan

Bra priser, enkelt att handla samt snabb leverans.