(202)
Att handla gick bra. Att montera vägghyllan Wera gick inte bra. Det står att hyllan är 60 cm bred så vi mätte och gjorde hål efter att konsolerna skulle vara 60 cm ifrån varandra. Fel. Hyllplanen är totalt 60 cm breda, men konsolerna ska vara 60 cm från varandra I YTTERKANT. Det enda måttet som finns på förpackningen (och ingen instruktion) var alltså inte cc på konsolerna. 60cc som är standardavstånd på reglarna i väggen...
Köpte en säng på Mio för 9 år sedan. Väldigt dyr, men vi trodde det skulle vara värt det. Efter knappt en halvår var sängen inte alls lika skön längre. Nu har en av bäddmadrasserna gått sönder så pass att den inte längre kan användas, men garantin gäller inte om det inte är fjäderbrott. Kanske blir det ett fjäderbrott senare om den fortsätter användas, men frågan är om man orkar använda den ens - den är helt nedsjunken på ena sidan. Generellt kan man säga att vi hade en säng som bara var skön ett halvår, sedan okej i 8 år. Kostade lite väl mycket för den komforten och livslängden. Har köpt sängar till betydligt lägre pris på andra butiker förr, som kunnat användas betydligt längre. Strax innan köpte vi en ännu dyrare soffa på Mio, där en del gick sönder inom kort. Det tog något halvår att få en ny del. När vi skulle flytta sålde vi soffan till en bråkdel av priset, vi ville bara bli av med den. Jag skulle absolut inte rekommendera Mio till någon tyvärr. Jag trodde verkligen att kvaliteten skulle vara högre än t ex IKEA, men man får inte alltid vad man betalar för här.
Måste bara säga vilken service vi fick på Mio idag👍då det hade blivit problem med fästen till en väninnas soffa 😉helt otroligt vilken hjälp vi fick tack snälla🙏ni var helt otroliga ni som hjälpte oss trots lördag stor ros till er 🌹
Fick super kundservice av Mio i Lund. Tusen tack för all hjälp :)
Vi har alltid handlat alla våra möbler och sängar hos Mio men nu är det sluthandlat p.à dåligt bemötande. Rekommenderar EJ!
Köper inget från Mio längre. Varning för hemleverans! Personerna var helt ointresserade och outbildade och pajade golvet! Kommer behöva reparera golvet från egna pengar.
Vi köpte fyra stolar i en butik och gjorde det stora misstaget att betala i butiken. När stolarna levererades en vecka senare var två defekta. Vi reklamerade direkt och fick besked att nya skulle levereras. Sen gick två veckor och vi hörde ingenting. Vi påminde då, men fick inget svar. Efter ytterligare några dagar ringde vi kundtjänst, som dock inte kunde göra någonting mer än att upplysa att stolarna snart skulle vara på väg. Eftersom vi behövde ha stolarna till ett särskilt tillfälle och det nu gått åtskilliga veckor sedan vi betalat dem och skulle ha fått dem begärde vi omedelbar leverans och förklarade att vi annars kommer att häva köpet. Fick då ett raljant svar med osanna uppgifter om vad som gäller enligt konsumentköplagen. Obegripligt dålig service. Vi kommer aldrig att handla hos Mio igen. Kan konstatera att kvalitén på möblerna är undermålig, då två av fyra stolar var defekta, och att företaget - antagligen för att man redan fått sina pengar - inte gör ett dugg för att mimska kundernas olägenheter pga Mios sjabbel, inte följer konsumentköplagen och bemöter sina kunder oförskämt. Sämst nånsin helt enkelt.
Mycket, mycket, mycket dålig kundservice och mycket dåligt organiserad! Som kund väntar man redan länge på en beställning som en soffa och sedan finns det också förseningar! De sa att min soffa ska levereras vecka 16 men nu måste jag vänta till vecka 17 och tyvärr har jag inte tid eftersom jag inte är hemma vecka 17! Nu måste jag planera om allt eftersom Mio är för upptagen för att organisera allt ordentligt och allt jag får från kundtjänsten är: "Det finns inget vi kan göra, tyvärr!" Tack så mycket för din dåliga kundservice och din dåliga organisation Mio! Jag kommer aldrig att beställa något från er igen, ni behandlar era kunder illa! Jag kommer också att varna alla om er!
Rekommenderar ej. Sämsta leverans tid. Köpte sofa i december och idag 19/3 fick sms att leverans tid kommer att ändras till vecka 14. Litar inte på d. Jag har fått sms vecka 10, v12,v13, och nu de säger v14. Litar inte på de och kommer aldrig att köpa något från Mio.
Beställde en soffa hos MIO i början utav februari. I söndags så åkte jag till butiken för att häva köpet. Svaret jag fick är att personen som jag köpte den utav jobbar på måndagen och kommer att ringa. Detta gjorde han givetvis inte. Kollegan informerade mig att jag inte kan häva köpet då den inte är en lagerförd vara. Läste på lite om detta då jag tyckte det var lite konstigt. Bland annat hittade jag detta: https://www.hallakonsument.se/fragor-och-svar/2732732/far-vi-inte-angra-vart-kop-av-bestallningsvara/?fbclid=IwAR2g0ywNbHmYFlNb-LwQjbIm3gCAXMMILR1lpV75k1FydR-d7pDFhhVCBwo Eftersom jag inte har gjort en specialbeställning så har jag rätt till att ångra köpet. Kom idag, tisdag, till butiken då de inte har hört utav sig. Försäljaren hävdade att de kunde ta 20% i returavgift vilket jag inte accepterade och godkände. Jag bad om att få prata med butikschefen som kom, han hejade knappt och sade inom 5 sekunder "Det är bara att makulera ordern". Fick tillbaka alla mina pengar utan problem och sade till försäljaren att de borde skämmas att lura kunder på detta viset. Säljaren började prata om distansköpslagen, köplagen och att de har som regel att göra så här. Jag sade att varken distansköplagen och köplagen gäller i detta ärende och att de ej är dispositiva. Det är givetvis konsumentköplagen som gäller mellan en privatperson och en näringsidkare. Riktigt jäkla dåligt utav MIO att behandla sina kunder på detta sättet!
Butiken finns i Sverige. Priserna visas i SEK på butikens sida.
Kontakt med butiken kan ske på Svenska.
Fullständigt firmanamn: Mio AB
Organisationsnr: 556084-0190